Yükleniyor...

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi

ssssss

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi

Haritada görüntüleyinHakkında

Tarih boyunca Edirne ili hastaneler konusunda birçok önemli hastaneye ev sahipliği yapmıştır. İmaretlerle başlayan, hastaları tedavi etme amacı ile ilimizde birçok hastane kurulmuştur.
Avrupa kıtasında Türkler tarafından ilk kurulan Cüzzam Hastahanesi,
II.Bayezid Külliyesi Darüşşifası,
Edirne Sarayı Hastalar Sofası,
Sanayi Kışlası (Redif Dairesi),
1000 Yataklı Edirne Merkez Hastahanesi (Hastanei Askeri),
Karaağaç Asker Hastahanesi.
Edirne kale duvarlarıyla burçlarının harap olup tehlikeli hale gelmesi üzerine, şehrin önde gelen kişilerinin 1866 yılında Vali Hurşit Paşa başkanlığında yaptıkları bir toplantıda, kale duvarları ve burçlarının yıktırılarak taş ve arsalarının satılmasına, elde edilecek para ile bir Gureba Hastanesi, fakir ve kimsesiz çocuklar için de bir İslâhane (Yetiştirme Yurdu) yapılmasına karar verilmiştir. Bu iş için belediyede özel bir komisyon kurulmuş ve hemen aynı yıl sonunda Sultan Selim Cami’i yakınında, kırlangıç bayırı ile Taftin Ağa sokağı arasında Gureba Hastanesi adı verilen bina inşa edilmiştir.

Hastanenin yapımı sırasında, şehrin ileri gelenleri, zenginleri büyük bağışlarda bulunmuşlar, bu yönü ile de hastane hakiki bir belde kuruluşu olmuştur. 1879 işgalinde hastane binası harap olmuş, Rusların şehri boşaltmaları üzerine tamir edilerek 1879 senesi Şubat ayının 20’sinde yeniden hizmete açılmıştır. 1884 yılında yangın sonucunda binanın bir bölümü yanmıştır. 1884 yılında bina tekrar inşa edilmiş ve 60 yatak erkeklere ve 30 yatak kadınlara ayrılmıştır. 1908 yılında şehre gelen Sultan V.Mehmet Reşat, Selimiye Camiine Cuma selamlığına giderken, kucağında hasta çocuğu ile bir kadın görmüş, bundan duygulanan padişah, hastane bahçesine hasta çocuk ve kadınlara bir pavyon yapılması için 2500 lira bağışta bulunmuştur. Eski belediye başkanlarından Fuat Beyin öncülüğü ile ve 800 liralık kamulaştırma parası ile belediyece ödenerek hastane yakınındaki 8 ev satın alınıp arsa genişletilmiştir. Bu arsa üzerine Dr. Rıfat Osman Beyin çizdiği proje uygulanarak, iki büyük ve üç küçük hasta koğuşu, bir pansuman salonu ve çamaşır odası, banyo ve diğer gerekli odalar ile 25 yataklı Reşadiye Pavyonu yaptırılmıştır.Dr. Rıfat Osman Bey tarafından çizilen hastane projesinin Vali Halil Bey beğenmiş ve belediye hastanesinin diğer bölümlerinin düzenlenmesi de Dr. Rıfat Osman Beyden istenmiştir. 1912 Balkan Harbi, projenin diğer bölümlerinin tamamlanmasına engel olmuş, ancak 21 Temmuz 1913 tarihinde şehrin geri alınmasıyla hastanenin kuzey ve batı yönlerindeki evler kamulaştırılarak arsası genişletilip büyük bir salgın hastalıklar pavyonu eklenmiştir. Bu hal ile erkeklere ve kadınlara ayrılmış üç pavyonu olmuş ve idareye ait yine üç pavyonu olmuş, kadrosu 50 yatak olarak düzenlenmiş ve pavyon sistemi ile hizmet vermiştir. Bugünkü Kaleiçi’ndeki Musiki Cemiyeti binası da hastanenin servisi olarak hizmet vermiş, hastalara yemekler eşek üstünde taşınarak hizmet verilmiştir.

Hastanenin idari kadrosunda, Baştabip, Sivil olarak çalışan tabipler, Eczacı, Katip, Hademei Zükûr, Hademei İnas, İmam ve Papaz kadroları bulunmuştur.1951 yılına kadar hastalara hizmet verilmeye devam edilmiş, ancak aynı yıl yaşanan depremde hastane tamamen yıkılmış ve daha önceden kabristan olan şu anki yerinde hastane inşaatı başlamıştır. 1955 yılında tamamlanarak 100 yataklı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

1960’lı yıllarda aynı bahçeye (şimdiki servislerin olduğu bölüm) bir doğumevi yapılmış, dönemin Sağlık Müdürü Doktor Ratip KAZANCIGİL’in girişimleri Doğumevi ve hastane birleştirilerek 200 yataklı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

1982-1983 yıllarında Edirne Tıp Fakültesi Servislerin olduğu birimde hizmet vermiş, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi binasının tamamlanması ile, bina tekrar hastanemize bırakılmıştır. Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması olarak yaptırılmış olan şimdiki FTR ve Ortopedi Servisinin bulunduğu bölüm de, 1996 yılında hastanemize devredilmiştir.

Pavyon sisteminden bugünkü modern görünüme sahip hastanemize, 2004 yılı sonunda Çocuk Kliniği binası eklenerek, daha modern bir hastane olmuştur.

2007 yılında inşaatı başlanan Dahili Bilimler Binasının 2009 yılı ocak ayında bitmesi ile hastanemiz 240 yatak olarak hizmet vermektedir.

Edirne Devlet Hastanesi, Selimiye Devlet Hastanesi ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi Sağlık Bakanlığı kararı ile 01.08.2009 tarihinden itibaren Edirne Devlet Hastanesi adı altında birleştirilmiştir.

Hastanemiz yeni binasında  460 mevcut yatak, 137 Uzman Hekim, 23 Pratisyen Hekim ve 1 Diş Hekimi ile hizmete devam etmektedir.

Ulaşım Bilgileri

Hastanemiz Güzergahındaki  toplu ulaşım Hatları
ETUS – 2/A (Pazartesi Pazarı – Sultan 1. Murat (Yeni) Devlet Hastanesi)
ETUS – 2/B (Pazartesi Pazarı – Sultan 1. Murat (Yeni) Devlet Hastanesi)
ETUS – 3 (Gazimihal-Zübeyde Hanım-Otogar)
ETUS – 3A (Sarayiçi-Otogar)
ETUS – 3E (Bostan Pazarı-Balkan-Yerleşkesi-Otogar)
ETUS – 5A (Gazimihal-Otogar)
ETUS – 5/B (Gazimihal-Çocuk Müzesi-Meslek Liseleri)
ETUS – 7 (Gazimihal-Devlet Hastanesi)

Kurum Bilgi Kartı

  • Adres:
    Fatih, Şht. Sercan Gedikli Sk. No:1, 22030 Edirne Merkez/Edirne
  • Çalışma saatleri:
    24 saat açık
  • Telefon:
    +902842145510
  • Eposta:

QR Kod İşlemleri

Haritayı telefonunuzdan açmak için QR Kodu Okutun

Arama yapmak için telefonunuzdan QR Kodu Okutun

Randevu almak için telefonunuzdan QR Kodu Okutun

Nasıl Randevu Alırım ?

Alo182 Aranarak Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından Alo182 aranır. Çağrıyı karşılayan operatöre hastanın T.C. kimlik numaranız verilir. Randevu talep edilen hastane, poliklinik ve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir. Operatör uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa bildirir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

İnternet Üzerinden Randevu Alma

www.hastanerandevu.gov.tr veya www.mhrs.gov.tr adresine giriş yapılır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi ilk kez giriş yapılırken her vatandaş için ayrı bir hesap açılır. Bunun için ilgili yönlendirme adımları takip edilir. Hesap açıldıktan sonra "Randevu Al" butonunu kullanarak T.C. kimlik numarası ve belirlenen şifre ile giriş yapılır. İstenilen hastane, poliklinik ve hekim tercihi yapılarak randevu alınır.

Mobil Cihaz Kullanarak Randevu Alma

Android, IOS, BlackBerry ve Windows işletim sistemlerine sahip akıllı cihazlar (telefon, tablet) için "MHRS Mobil" uygulaması vardır. "MHRS Mobil" cihazınızın kullandığı uygulama marketinden (App Store, Play Store vs.) ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Önemli Bilgilendirme

Bu sayfaya yer alan tüm bilgiler Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi bilgi arama sonucu erişim sağlanmış ve paylaşılmıştır.

Bu profil sayfasında bir yanlışlık / hata mı var ? Hemen bize bildirin